Kázání na neděli 2. 7. 2017

02.07.2017

Sestry a bratři,

Nejdřív několik otázek. Co to znamená být apoštolem? Víme, co je naším posláním? Cítíme se být vlastně ještě učedníky, tedy těmi, kteří se dívají na svého Mistra, aby se od něj něco naučili? Nebo už všechno víme, známe, uzavřeli jsme se ve své "bohorovnosti"?

Občas si představujeme svou víru jako konání velkých věcí. Ale dnes nám Pán Ježíš říká "ne, jde o malé kroky, dejte sklenici vody tomu nejmenšímu, přijímejte druhé lidi, a v každém člověku se snažte nalézt mne".

Je to jako když před sebou vidíte nepřítele, člověka, kterého nemůžete vystát, vadí vám už jenom jeho přítomnost, každé slovo, které řekne vám vadí, vadí vám jak se dívá, směje, křičí, prostě cokoliv. Pak zavřete oči a hned je zase otevřete. A najednou vidíte tutéž osobu, ale jinak. Dokážete pochopit, že všechno to zlé a nesnesitelné byl ve skutečnosti jen váš a jeho strach. A začínáte ho milovat. Nejdřív je to pouhé vědomí, že v něm je také kousíček Kristovy lásky. Později mnoho dalších věcí. A z tohoto vědomí se rodí víra, a vy se stáváte apoštolem nebo apoštolkou.

Cesta apoštola je cestou milosti a hříchu, rád říkává papež František. Má pravdu. Učedník se učí. Protože není Mistrem, dělá chyby. Padá, aby se naučil znovu vstávat. A to se musí naučit proto, aby se stal apoštolem (poslem Kristovým), aby se učil a všude říkal "podívej, jde to, podívej na všechny mé pády, to že jsem se naučil vstát je Boží milosrdenství". Proto dokola zažíváme obojí, jako nádech a výdech.

Průvod církve dnešním světem nemá být manifestací dokonalých tanečníků, ale cestou, po níž neseme svůj kříž, někdy hodně těžkopádně. Nést svůj kříž, nezahazovat ho, neutíkat od něj, milovat ho, přimknout se k němu, srovnat krok, zpomalit.

Ano jsme apoštolové a proto jsme byli povolání Ježíšem. Abychom podali tomuto zběsile rychlému světu svědectví o tom, že Bůh miluje a nesoudí.

Amen.


z kázání bratra Filipa na liturgické texty: 2 Král 4, 8-11. 14-16a, Řím 6, 3-4. 8-11, Mt 10, 37-42


Přímluvy

  • za Annu Husákovou, která je v těžkém stavu v nemocnici na Bulovce
  • za Lenku Kopáčkovou, jejího zesnulého tatínka, se kterým jsme se v pátek rozloučili, za jejího bratra, i za přítele Martina
  • za synovce Lucie Donátové, bratra Filipa, který je v nemocnici v Havlíčkově Brodě
  • Miriam a jejího manžela, který je po náročné operaci

za všechny se modlíme denně kolem 22.h, přímluvy můžete posílat na e-mail fara@ccsh-mirovice.cz


Oznámení

  • ve středu 5. 7. 2017 se od 18. hodin uskuteční bohoslužba za Mistra Jana Husa
  • v neděli 9.7. 2017 se od 10. hodin uskuteční nedělní bohoslužba
  • děkujeme všem, kteří přispívají do sbírky na nové zvony