Když přicházejí andělé

06.11.2017

Tato útlá knížka je souborem kratších textů, zamyšlení (je jich více než 70), které spojuje na jedné straně osoba autora a na druhé straně vyvažuje pohled na svět, Boha, člověka a autora samotného.

Jednotlivé texty jsou od velmi intimních (Dopis Ježíšovi, Pracoval jsem s vrahem a modlil se s prostitutkou, Rok depresí a štěstí), kde se Filip Štojdl odhaluje a dovoluje čtenářovi vidět pod svojí každodennost. Dalšími texty nás zve k lidem, které má rád (Maxmilián Kolbe, Modlitba za Miloslava Vlka, Lekce od Martina, Babičky nás dotáhnou do nebe). Jsou to lidé anonymní i oslavované osobnosti. Tito všichni byli autorovy průvodci na kritickém useku cesty životem. Ostatní texty jsou myšlenky které přišli skrze meditaci, modlitbu, (Zranitelnost, A Bůh si sedne k nám, Vina a trest, návrat hříšníků), nebo jako ozvěny duchovní četby oblíbených autorů (Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Anthony de Mello, Richard Rohr, Papež František). Můžeme se ptát co tyto různorodé texty spojuje do jedné knihy?

Celou knihou prosvítá hlas Filipa Štojdla, který vypráví formou takřka historek příběhy, které zaslechl a oslovili jej. To jsou příběhy mystiků, andělů, bláznů a je v nich slyšitelný Boží hlas. Všechny tyto hlasy odpovídají na otázky, které jsou těmi nejintimnějšími. Přesto, že je Filip Štojdl neklade přímo, čtenář je slyší a rozumí jím.

Tak jako se Fernando Pessoa v Knihách neklidu ptá sám sebe, aby každou odpovědí postoupil do hlubšího kruhu vlastního nitra. Vždy ze sebe, vždy k sobě a vždy dál od světa. Tak na každou nevyslovenou otázku Filipa Štojdla, odpovídá posel (angelos), který se zjevuje z nejočekávanějšího místa a bez křídel. Vždy nečekaný, vždy z vně a vždy jinými nepoznán.

Bratr Filip zde ukazuje, že stále lze i v nekonečnu banalit slyšet Boha, že i když Bůh sám v rámci aggiornamenta přestal mluvit kraličtinou a mluví banálně je jeho slovo jiné. Ne formou, ale mocí, kterou má.

Svět Filipa Štojdla je světem andělů, které není třeba hledat, jsou všude a mluví bez ustání, jen se ztišit a poslouchat. Jinak se jejich hlasy ztratí, protože to co říkají, není ani krásné ani moudré. Je to banální, ale když to vstoupí do srdce má to Moc.

Richard Ferčík

Autorem fotografií z uvedení knížky (5.11.2017) je Jan Vávra: