Lékařské doporučení ke koronaviru

15.03.2020

MUDr. Vladimír Hirsch, lékař a křesťan, píše několik základních informací a zásad v souvislosti s možnou nákazou koronavirem CoVID19:


Koronavirus (COVID19) - příznaky a základní prevence (informativní - žádná panika / jak by řekl Švejk "veškerá panika se zakazuje!" :-) :

Základními příznaky (ať již jednotlivě nebo dohromady) jsou kašel, horečka a dušnost. Rýma a kašel nemusí být příznakem koronavirové pneumonie, většinou se nákaza projevuje kašlem bez pocitu nachlazení, není to ale pravidlem.

Virus není odolný vůči teplu, zahyne při teplotě 26-27 stupňů C. Proto pijte více horké vody. Choďte častěji na slunce. Není to lék, ale je to užitečné. Pití horké vody je účinné proti mnoha virům. Vyvarujte se pití chladných nápojů, ledu, nejezte zmrzlinu

Doporučení:

1. Je dostatečně velký (průměr virové buňky je asi 400-500 nm), takže ho můhou údajně filtrovat i některé obyčejné roušky (nejen model N95), lépe ovšem doporučený model: Někteří odborníci tvrdí, že velikost buňky může být menší.

2. Jakmile je virus na povrchu kovu, žije alespoň 12 hodin. Nezapomeňte proto, že pokud se dotknete jakéhokoli kovového povrchu, důkladně si musíte umýt ruce mýdlem. Nejlépe nedotýkat se povrchů, které mohou být kontaminovány, holou rukou

3. Virus může zůstat aktivní na tkáni, oděvu 6 až 12 hodin. Běžné prací prostředky by měly virus zabít. U zimních oděvů, které nelze často prát, se doporučuje dát je na slunce.

Nový koronavirus NCP nemusí po mnoho dní vykazovat známky infekce. Podle posledních údajů může inkubační doba trvat až 28 dní, než se projeví příznaky COVID 19.

V době, kdy má člověk horečku anebo kašel a dostane se do nemocnice, je pneumonie či rychle vznikající fibrotické změny obvykle detekovány v 50% případů, což může být pozdě.

Tchajwanští odborníci doporučují jednoduchý autotest, který můžeme provádět každé ráno.

Zhluboka se nadechněte a zadržte dech na déle než 10 sekund.
Pokud test úspěšně dokončíte bez kašle, bez nepohodlí, kongescí, těsnosti atd., je orientačně pravděpodobné (i když nikoli jisté), že v plicích nenastávají pneumonické či již fibrotické změny

V kritických dobách prosím provádějte každé ráno na čerstvém vzduchu!

Každý by si měl zajistit, aby jeho ústa a krk byly vlhké, ne suché.
Pijte často několik doušků vody. Proč? I když virus je přítomen v ústech, voda nebo jiné tekutiny jej dostanou do jícnu a žaludku. Jakmile je tam, žaludeční šťávy jej ničí.

Tento text posílám coby Hippokratův dělník - uvědomte si, že údaje nemohou být přesné, neb virus mutuje a nejsou zatím dostatečně validní vědomosti o jeho vlastnostech.

V případě podezření pacienta na infekci je třeba zavolat linku 112

Prosím pošlete text dalším a sdílejte jej s rodinou, přáteli

MUDr. Vladimír Hirsch